Jump to content

KaskadskyjKozak

Members
  • Posts

    17295
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    22

Everything posted by KaskadskyjKozak

  1. Misspelling of "poquito" and the signature would translate as "I am a man of few words." Yes OW, I know. :-)
  2. Another fact(free)toid easily dismissed by a trip to Ye Olde Google. TTK is smarter than you.
  3. It works for the j_bot!
  4. again, don't know what you're going on about. can't recall anyone saying "he's allowed to cheat". it's a game, everyone involved plays it, deal with it bob. or better yet, whine about it on the internet. hey dickhead!! lasT time i checked YOU were a human....you know , those things that are here to learn and mature...!! a bb can work for you if youre listening.... you make way more sense when you follow the advice of your autosig. in other words, can you follow it, please? WTF is "pokito"? Not so sure he makes "sense" period.
  5. Is that a 'big wall'?
  6. What about the GMO crisis? Wake up people!
  7. he'd be at a large negative number... Fixed that for ya, Rudy.
  8. Dude, there's a cycling crisis. WTF is the matter with you?
  9. MORAL TURPITUDE!!!
  10. A crisis! Another excuse for j_bot to get his panties in a bunch.
  11. Oh NOES! It's a *crisis*?!?!?!
  12. Or crunch your balls up into spandex for thousands of hours and lose your nuts. LOL
  13. bring back home ec. For all.
  14. Beans, rice, potatos. They are called *staples* - you know the base food. You add other ingredients for flavor and variety. Duh.
  15. Dried beans are hella cheap too. But shit, you have to boil them for 2 hours. Easier to head out to McD's.
  16. Canned and frozen veggies can be cheaper than fresh. Frozen is just as healthful. Carrots, celery, onions, potatoes, legumes, canned tomatoes, a chicken, or some ground sausage, beef, whatever. You can get a tasty meal for under $20-25 easy (the price of meals for 4 at McD's)
  17. Sure, a family of 4 living of $66 per week in food stamps is really going to hit up the organic section at the local Safeway when they can buy an entire meal-in-a-box for $4.99? http://well.blogs.nytimes.com/2007/12/05/a-high-price-for-healthy-food/ This time TTK is right.
  18. Fair enough. It's been a while since I was there.
  19. I know of a family nearby me. They eat at the McDonalds down my ways a lot...and I do mean a lot. They are not as educated as many people, however the biggest culprit I can see in my limited view is their "laziness". It takes work to make meals and take care of your house. I can see they do not like to work at improving things much. They do watch a lot of TV too. Yep. How much do 4 "value meals" cost? How much do a few carrots, celery, an onion, a whole chicken and some noodles cost?
  20. Where the hell are you buying apples at $0.59 a pound?
  21. I've never seen a bacon commercial. How do people figure out to buy this toxic shit?
  22. I've seen a lot of Budweiser commercials and have never bought that piss-water.
  23. There's medication for that, I think. In V's case, he's gotten good at "luv"-in his sister in laws.
  24. AD HOMINEM! AD HOMINEM!
  25. Dad, can we have McDonald's? No. Wow, that was tough.
×
×
  • Create New...